REFLEKTSIOON TÖÖLE KIVIKTAIMLA OLEMUSE, RAJAMISE JA HOOLDAMISE KOHTA
Tutvusin tööga teemal "Kiviktaimla olemus, rajamine ja hooldamine".
Töö autoriks on kursusekaaslane Kristiina Marten ning töö on leitav lingilt http://kristmar.blogspot.com/2015/05/kiviktaimla-olemus-rajamine-ja.html
Tutvudes kursusekaaslase tööga sain palju asjalikku ja õpetlikku infot sesoses kiviktaimlapeenra rajamisega, ning kuna mul koduaias kiviktaimlapeenar puudub, tekkis siisras huvi katsetada ning peenar sinna reaalselt rajada.
Erinevalt turbapeenra rajamisele, mida käsitlesin oma töös, tuleks kiviktaimlapeenra ehk alpinaariumi rajamiseks valida päikseline kasvukoht.
Minu jaoks oli täiesti uudne teadmine, et kiviktaimlapeenrasse tuleb rajamisel valida suured kivid -nii suured, et neid ise tõsta ei jõua ning samuti ka soovitus, et kasutada tuleks vaid ühte tüüpi kive-kas maakive või siis paekive. Arvan, suurte kivide leidmine ja transportimine ning peenra reljeefsuse tagamine on peenra rajamise üks kõige raskem aga ka samas üks olulisem tegevusetapp ning nõuab aega ning pühendumust.
Sain ka teada, et peenas kasutatav substraat peab olema sõmer ning selleks oleks hea seda segada liiva, kruusa või siis turbaga ning väljavalitud taimede istutamisel tuleb istutusauku lisada kompostmulda.
Taimede valikul peenrasse võiks lähtuda teadmisest, et mõistlik oleks istudada sinna juba järeleproovitud ning tuntud kiviktaimla taimi aga samas miks mitte katsetada ka midagi täiesti uut ja huvitavat. Kui uustulnukad leiavad, et kasvukoht ei ole neile sobiv, saab ju alati hiljem need taimed asendada uute taimedega kas siis järeleproovitute hulgast või taaskord midagi katsetada.
Oluliseks pean ka teadmist, et kuna enamus kiviktaimlapeenra taimi jagab oma õiteilu meiega mais-juunis, siis on tähtis istudada peenrasse ka valik igihalja lehestikuga taimi või okaspuude miniatuurseid vorme, mis kaunistaksid meie peenart ka suve teiselpoolel, kui kaunid õitsejad on oma õitsemise lõpetanud.
Et peenar saaks ühtlasem ja korrapärasem, tuleks taimi peenrasse istutada 3-5-taimeliste gruppidena. Seda tuleks peenra planeerimisel ning taimede valimisel arvestada.
Tähtsaks pean ka meeldetuletust, et kiviktaimlapeenart ei tohiks põua ajal unustada korralikult kasta.
Multsina on kiviktaimlapeenras hea kasutada killustikku, mis tagab peenra korrektse väljanägemise ning samas aitab hoida peenra umbrohuvabana ja mulla niiskena.
Eeltoodud teadmised on need, mida pean oluliseks meeles pidada kiviktaimlapeenra rajamise planeerimisel ning teostamisel. Kindlasti tekib rajamistöö käigus erinevaid küsimusi ning usun, et siis tasub uuesti üle vaadata Kristiina töös toodud videomaterjalid ning kõik tekkinud küsimused leiavad sealt vastuse.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar